Armutlu, Marmara Bölgesi’ndeki termal içerik bakımından en zengin sulardan birine sahiptir. Ülkemizde bulunan kaplıcalar arasında radyo aktivitesi en yüksek sudur.

Bu tesisteki termal suyun özelliği; içerdiği minerallerin çok zengin olması şifa bakımından 32, direkt 17, dolaylı olarak da 350 hastalığa karşı iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir.

En büyük özelliği sodyum ve kalsiyum sülfatlı, florürlü, termo mineralli su niteliğinde olan kaplıca suyunun; romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, nörolojik hastalıklar, stres bozuklukları ve spor yaralanmalarında tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kaplıca kültürünün yoğun mineral içeren suyu doğal ilaç etkisi sayesinde boyun, bel ve diz kireçlenmeleri, boyun ve bel fıtıkları, mekanik tipte kronik bel ağrıları, sportif yaralanmalar, ortopedik sekeller, osteoporoz, kronik arteriler, kas romatizması, felç rehabilitasyonu, kronik idrar yolu iltihapları ve taşları, genel yorgunluk ve daha birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz.